Více

    3️⃣ TOP místa, která bys v Monaku neměla vynechat

    Dnes ti ukážu 3 TOP místa, která by v Monaku neměl vynechat žádný cestovatel. Monako je velmi často spojováno s přídomky jako luxusní✨, elegatní✨, exkluzivní✨. Mých 24 hodin v Monaku bylo plných seznamování se se zdejší historií, procházek skrz nádherné parky a obdivování krásy zdejší architektury. Pro všechny ty, kteří očekávají mezi mými třemi typy na místa, která byste v Monaku neměli vynechat, také Casino Monte Carlo – zklamu vás. Této formě zábavy neholduji. ‍♀️ Nabídnu ale k poznávání místa, která dokážou ohromit svou historií, příběhem a majestátností. Pojďme na to! 3 top místa v Monaku

    Tak trochu jiný svět v porovnání s Českou republikou

    Návštěvu Monaka jsem měla naplánovanou na konec května v rámci naší cesty po francouzské riviéře. Když jsem manželovi oznámila, že pojedeme do Nice okamžitě se ptal jestli je už naplánována také zastávka v Monaku. To jsem samozřejmě nemohla odmítnout. A mohu jedině doporučit spojit návštěvu Nice s poznáním Monaka, Cannes, Saint Tropéz. Stojí to za to. Je to velké combo, velkých zážitků. Původně jsem se bála, že bude Monako příliš snobské. Ale tento předsudek se díky bohu nesplnil. Pojďme si ale porovnat, jak si stojí Monako ve srovnání s Českou republikou. Monako je proslulé svou vysokou životní úrovní. Zatímco HDP České republiky se pohybuje přibližně okolo 28 000 USD tak HDP Monaka létá v nebeských výších okolo 185 000 USD. Také průměrná výše dožití je v Monaku vyšší o celých deset let oproti průměrnému dožití v Česku kolem 79 let. Zajímavá je statistika nákladů na bydlení, v Monaku průměrná cena za m2 může přesáhnout 60 000 € zatímco v ČR žijeme úsporně za m2 je to zhruba částka okolo 3500 €.
    Monako
    Ve finále jsem si ale uvědomila, že Monako je podnikatelskou hantýrkou tak trochu jiná “cílovka”. Chvílemi jsem si tady připadala jako chudý příbuzný a to nejenom kvůli tomu, že jsem pobíhala monackými uličkami v onošených converskách a tričku ze She Inu. Jednoduše je to tady úplně jiný vesmír. Co jsem vystrčila fajfky z vlakového nádraží ucítila jsem, že je to v Monaku jiné. Vlastně jsem si připadala jako v příjemné a milé zlaté kleci, na kterou by se dalo si velmi rychle zvyknout. I přesto, že se bojím v ní jenom nadechnout, abych náhodou něco nerozbila.

    Co příště udělám jinak a ty mou chybu neopakuj

    Monako
    Moje 12 hodinová návštěva Monaka byla tryskovým proletem tímto trpaslíkem mezi evropskými státy. Až tady pojedu příště (jako že se rozhodně plánuju vrátit) zabookuji si minimálně jednu noc v některém ze zdejších ubytování. Už jenom kvůli tomu, abych si mohla užít večerní procházku po přístavu a starým městem. Až příště vyrazím za nádherným zážitkem výměny stráže u knížecího paláce vezmu si sebou větrovku nebo minimálně hodně teplý svetr. I přesto, že jsem tady byla na konci května, tak hodně fučelo a protože můj přehřátý mozek z Kréty počítal s tím, že všude už musí být teplo, tak tady jsem klepala kosu. Při projížďce Monakem po okruhu, kde jezdí i Formule 1 mi bylo hodně líto, že jsem toto místo nenavštívila právě v období, kdy se tady jezdí tato světoznámá motoristická soutěž. Obdivovala jsem jejich krásně upravený povrch vozovky. A fakt, že místní řidiči tady projíždí v běžném provozu kolem tribun pro diváky a kolem červeno bílých retardérů, které pomáhají závodníkům Formule 1 určit ideální stopu, je prostě podle mě maximálně cool.
    Monako - přístav

    Moje nejoblíbenější místa, která bych ti doporučila nevynechat

    Monako jsem během své tryskové prohlídky zvládla nasát celé. A myslím, že ten úžas ještě stále vstřebávám, protože tento zážitek byl skutečně velmi speciální. ☺️ Oslovila mne především srdečnost místních lidí. S jedním pánem jsem si tady povídala v zahradách Saint Martin (kde mimochodem najdete i toalety for free) o tom, jak vypadá obyčejný život takového obyvatele tohoto městského státu. Byla jsem nadšena z jeho vstřícnosti s jakou povídal o monackém sociálním a zdravotním systému. O filozofii tohoto státu. Imponovala mi také jeho úcta ke knížeti Albertovi II., který je aktuálním panovníkem. (Albert II. pochází z rodu Grimaldinů, který už vládne Monaku od 13. století.)

    Knížecí palác (Palais Princier)

    Knížecí palác
    Knížecí palác se tyčí na skále nad celým Monakem. Stavba ⚒️ tohoto honosného místa započala v roce 1191 a vznešenému rodu Grimaldiů slouží více než sedm století. Původně býval palác pevností, která byla ale postupem času přestavována až do současné podoby. Palác je unikátní kombinací různých architektonických stylů, takže najdete prvky renesance stejně jako baroka. Palác aktuálně obývá kníže Albert II. se svou manželkou kněžnou Charlene a jejich dvojčaty kněžnou Gabriellou a princem Jacquesem. Součástí paláce je také knížecí kaple. Jedná se o kapli svatého Jana, která byla postavena v 17. století a je rodinou používána při speciálních událostech rodinného i státnického charakteru. Až si budete od paláce užívat panoramatického výhledu na přístav, město a Středozemní moře, nezapomeňte koukat na hodinky. Každý den v 11:55 totiž probíhá před palácem výměna stráží. A jedná se o vskutku zajímavý zážitek. ⛪️ Katedrála Notre – Dame – Immaculée (Katedrála Monaka)
    Katedrála Monaka
    Tento impozantní svatostánek také znám jako Katedrála Panny Marie Neposkvrněné byl postaven v roce 1875. A jedná se o skutečně nádherné místo. Katedrála je místem odpočinku snad těch nejznámějších členů knížecí rodiny – knížete Rainiera III. a kněžny Grace Kelly. Katedrála je vystavěna v románsko-byzantském slohu a obdivovat zde můžete také nádherné mozaiky. Na stavbu katedrály byl použit bílý kámen, který byl dovezen z regionu La Turbie. Uvnitř katedrály se můžete kochat bohatým zdobením, nádhernými mozaikami ale také barevnými vitrážemi. Hlavní oltář a apsida jsou zdobeny výjevy s náboženskou tématikou. Při pohledu nahoru na varhany vás jistě upoutá jejich velikost. Tento nástroj zde byl instalován v roce 1976 a jeho zvuk máte možnost si vychutnat při bohoslužbách a koncertech. Katedrála je celoročně otevřena pro veřejnost. Máte možnost zde prozkoumat jak vnitřní prostory, tak také hrobky. Pravidelné bohoslužby se konají v neděli a během týdne. Za mne je toto místo nezbytným bodem na prohlídce historického jádra, hned po knížecím paláce a také světoznámém Oceánografickém muzeu, které je impozantní sbírkou možské fauny a flóry. Poznáte jej podle žluté ponorky, která se nachází před vstupem a vedle pokladen, kde máte možnost si zakoupit vstupenku.

    Růžové zahrady kněžny Grace

    Růžové zahrady kněžny Grace
    V případě, že se rozhodnete podobně jako já vynechat návštěvu Casina Monte Carlo zbude vám čas na relax na nejromantičtějším místě v Monaku a to jsou růžové zahrady kněžny Grace. Růžové zahrady daroval kníže Rainier III. své manželce kněžně Grace Kelly, která tragicky zemřela při autonehodě v roce 1982. Zahrady se pyšní zhruba třemi stovkami různých druhů růží. Mezi nimi třeba čajové růže, popínavé růže a mnoho dalších. Při procházce touto barevnou plejádou nádhernými růžemi narazíte také na několik soch a fontán, které dodávají místu na eleganci. Vstup na toto místo je otevřený po celý rok a je zdarma. Za sebe musím říct, že jsem si to tady nesmírně užila nejen kvůli kráse zdejších růží, ale také kvůli zážitku z nedalekého heliportu, kde jsem si vychutnávala sledování vzletů a přistání helikoptér. No a ještě o kousek dál je moc příjemná restaurace, kde jsme si s manželem dali jídlo. Na monacké poměry velmi ekonomické.

    Tohle rozhodně není konec

    Z Monaka jsem si přivezla neskutečné množství zážitků. Až se mi nechce věřit tomu, že jsem tady strávila tak krátký čas. Pro cestovatele jako jsem já to byl zážitek vskutku osvěžující. A věřím, že i těm cestovatelům, kteří baží po nákupech v luxusních obchodech, obědech v michellinských restauracích nebo luxusu privátního průvodce bude v Monaku vyhověno. Tady je totiž skutečně možné úplně všechno. Bon Voyage!

    Podobné články

    Leave a reply

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Nejčtenější články

    Naše témata