Kdo je vlastně slowmád a co to znamená?
Dnešní svět je plný záhadných slovíček, u kterých tápeme nad významem.
Pojďme si dneska říci, kdo je to slowmád? Proč jsem se i já rozhodla být slowmádem. A jaké výhody mi z toho plynou?
Stát se slowmádem je životním rozhodnutím vyžadujícím stejný proces a čas jako jakékoliv jiné rozhodnutí v našem životě. Možná ti teďka hlavou jde, co to zase je za novinku. Ne ne, slowmádství je něco, co už je tu opravdu dlouho, ale teprve až nyní se tomu dalo jméno, aby se tedy vědělo, že to děláme.
Pojem slowmád pochází ze spojení dvou anglických slovíček. Slow, což znamená pomalu a nomád, kterého Wikipedie popisuje jako člena komunity lidí, jejichž způsob života preferuje neustálé kočování z jednoho místa někam jinam.
Takže, když tyto dvě slovíčka spojíme vznikne nám označení člověka, který s nadšením objevuje svět ale dělá to ve svém pomalém tempu. Tak aby v průběhu toho všeho poznávání stihl vidět všechna místa, která si vytipoval, ochutnat všechny lahůdky, po kterých jeho chuťové pohárky prahnou a udělat všechnu práci, která mu vydělá peníze na to cestování. Tradáááá a to je slowmád.
Pro koho slowmádství je?
Tento životní styl se nám tady objevil po tom, co lidé začali zjišťovat, že mohou pracovat z domova. Online. Bez každodenního docházení do kanceláře. Prostě a jednoduše pokud najdeš způsob, jak se živit z domova, pak je přeci úplně jedno, kde tvé doma bude. Nebo se mýlím?
Najednou se ti otvírají nebývalé možnosti. A všechny limitující přesvědčení, která tě teď napadají jsou pouze překážkami a hranicemi, které sis sama ve své hlavě vyrobila. Protože jak říkávala moje maminka – všechno jde, když se chce, nejdou jenom malé děti, ty se musí nosit.
Pokud tvé srdce zatouží stát se slowmádem, tak potom věk, jazyková vybavenost ani jiné rádoby důvody ti nemůžou být stopkou v tom si tento sen splnit.
Slowmádství je tady pro každého, kdo už objevil možnost práce z domova. Pro každého, kdo chce svůj život okořenit příjemnou vůni dálek. A neříkám, že hned musíš vyrazit do Asie a kochat se výhledem z Velké Čínské zdi. Začni klidně u nás v Evropě.
Miluju ta rána, kdy sedávám v kavárničce (mimochodem proto tolik miluju Starbucks – všude je to stejné a to fakt žeru) pozoruji po očku ostatní lidi, jak pobíhají po ulicích a spěchají do svých zaměstnání. V jedné ruce taška se svačinou nebo kabelka. V druhé ruce případně thermo hrneček s něčím dobrým. Koukám na ně a občas si říkám, že jsou lapení v nějakém zvláštní kolotoči, který v nich budí pocit, že pokud to neudělají, tak se stane něco hrozného. A ono se přitom vůbec nic nestane. ♀️
Slowmádství dodá člověku klidu do života. Možnosti zastavit se. Začít mnohem více vnímat sama sebe, svoje potřeby a svoje pocity. Protože to jak se cítím je zcela objektivně tou jedinou komoditou, která by pro nás měla být důležitá.
Výhody slowmádství
Také se ti stává, že když ti končí dovolená, tak si říkáš – „Škoda, že tu nemůžu být déle.“ Jako slowmád si to můžeš dovolit! Za mne ti to dává možnost mnohem lépe poznat dané místo. Načerpat jeho energii. Stát se lokálem prakticky kdekoliv. Jenom si představ jaké by to bylo užít si měsíc v Lisabonu a probouzet se s výhledem na oceán. Dát si půl roku na Srí Lance. Utéct před zimní plískanicí na Zanzibar. Vyzkoušet si jaké to je žít v New Yorku? Se Slowmádstvím tuhle možnost máš. Dostaneš přesně tolik času, kolik potřebuješ.
Mého muže na začátku našeho slowmádství děsilo, že přijde o svou rutinu. Že mu bude nabourán jeho stereotyp a on přijde o ten bezpečný pocit toho, že je každý den všechno stejné. Se Slowmádstvím máš stále možnost vytvořit si svou rutinu a vlastně je to i žádoucí pro tvoje duševní zdraví, jinak by hrozilo, že bys také mohla vyhořet. A to rozhodně není příjemná záležitost. Díky slowmádství máš možnost si v průběhu jednoho delšího pobytu vytvořit svoje vlastní rituály, zvyklosti a zabřednout do stereotypu, který každý tak trochu potřebujeme. Jenom ten stereotyp tvoříš pokaždé na jiném místě a čím déle na něm seš tím více se pro tebe vše stává známým.
Další výhoda se týká vztahů a sociální interakce. Co se týče tvoření vztahů a nových přátelství je slowmádství perfektní záležitostí. Díky pomalému způsobu života máš možnost poznat opravdu spoustu nových přátel. Vnímat a učit se z jejich zkušeností a pohledů na život. Najednou tam ucítíš tu rozmanitost. To co my považujeme za jediné správné řešení se kolikrát rozplyne nad úvahami člověka pocházejícího z jiných podmínek.Pořád si pamatuji, jak jsem potkala na Srí Lance dva patnáctileté kluky, kteří už byli několikanásobnými otci, živili se tím že ukazovali turistům cestu k jednomu vodopádu. Spadla mi saňka, když jsem zjistila, že nikdy nechodili do školy ani to neplánují. Nedokázala jsem z nich vykutat žádné životní sny, cíle. Absolutně nic neřešili a přitom byli tak šťastní a spokojení. Zajímavé a k zamyšlení.Oproti tomu v Kodani jsem potkala Sharlotte, která vyznávala životní styl hygge. Byla velmi sečtělá, milovala knihy a ráda se vzdělávala. Měla vystudované čtyři vysoké školy a živila se výrobou malých koberečků, které sloužily pro výzdobu bytů. Udržitelnost a respekt k planetě byly jejím tématem.Svět je plný rozmanitých příběhů. A díky slowmádství máš možnost tyto příběhy poznávat a nechat se jimi inspirovat pro svůj vlastní život.
V rámci slowmádství máš možnost také šetřit svou peněženku. Vzhledem k tomu, že cestuješ pomaleji a nestřídáš destinace jako na běžícím páse máš možnost ušetřit za letenky a další výlohy. Nemluvě o šetrnosti vůči planetě, protože všichni víme, že uhlíková stopa, kterou za sebou zanechávají letadla není zrovna pro naši planetu to nejlepší. Nicméně ušetřené peníze pak můžeš využít třeba na nějaké pěkné ubytování nebo třeba vyrazit jednou do roka do dražší destinace. Vyzkoušej si, jak krásná může být ranní i večerní procházka v Monaku. Nebo bys třeba radši někam jinam?
TOP 3 destinace, které můžeš jako slowmád navštívit
Kostarika – slyšela jsi už že krédo všech kostaričanů zní „pura vida“ tedy prostý a čistý život? Na Kostarice na tebe čeká neskutečně krásná příroda, jednoduchý způsob života, ve kterém objevíš nesmírné kouzlo. Je v tom hloubka a životní moudrost, kterou pocítíš při rozhovoru s některým ze starousedlíků. Je to možnost najít skutečné životní hodnoty a začít nahlížet na život z jiné strany.
Gruzie – tahle maličkatá země na pobřeží Černého moře má mnoho co nabídnout a pro většinu slowmádů je zemí zaslíbenou, protože životní náklady jsou tady velmi nízké.
Thajsko – nádherné písečné pláže, nízké životní náklady, pouliční jídlo plné nejrůznějších chutí. Thajsko je velmi oblíbená destinace pro slowmádství. Je ale potřeba dávat pozor na vízum a tak ve chvíli, kdy už zde přijíždíte je zapotřebí mít také zpáteční letenku a vízum si vyřešit na devadesát dní.
No a nebyla bych to já, kdybych si za sebe nepřidala svůj malý raj. Moje drahá a milovaná Kréta je místem k spokojenému životu jako dělaná. Život tady utíká tak pomalu. Životní náklady jsou v některých ohledech nižší než v České republice. A večerní západy slunce jsou pro mne absolutně nedocenitelné. Miluji to a za mne je to jedno z nejkouzelnějších míst k slowmádství vůbec.
Slowmádství je životní styl, je to cesta, kterou se člověk rozhodne jít. Slowmádství otvírá nové prostory. Je to terapie všech strachů a životních programů, které chceme změnit. Slowmádství je možnost pro žití života dle svých vlastních pravidel.
Slowmádem se může stát každý, kdo si pro sebe objevil možnost práce odkudkoliv a zároveň chce poznávat tuhle rozmanitou planetu.
Jestli chceš také naskočit do tohoto vlaku plného dobrodružství, tak potom možná právě pro tebe jsem napsala ZDARMA průvodce, ve kterém popisuji, jak začala moje cesta za cestováním, které je rentabilní a vydělá mi na živobytí.
Limity tvého života jsou totiž přesně tam, kde si je ty sama položíš. Díky slowmádství máš možnost tuto hranici trochu posunout. Tak pojď do toho!